targi targi hotele o¶rodki
   targi wystawy
 
Organizatorzy imprez
Targi, wystawy

» Architektury i budownictwa
»   Edukacyjne
»   Ekonomiczne
»   Gastronomiczne
»   Informatyczne
»   Książki
»   Maszyn i urządzeń
»   Medyczne
»   Motoryzacyjne
»   Odzieżowo tekstylne
»   Produkcji
»   Rolnicze
»   Sportowe
»   Turystyczne
»   Usług
»   Inne

Dodaj informację o nadchodzących targach

Organizatorzy imprez:

»   Agencje artystyczne
»   Agencje hostess
»   Artyści
»   Catering
»   Dekoracje
»   Fotografia / wideofilmowanie
»   Imprezy dla dzieci
»   Imprezy integracyjne
»   Imprezy okolicznościowe
»   Imprezy plenerowe
»   Imprezy sezonowe
»   Imprezy towarzyszące
»   Miejsca imprez, spotkań
»   Obsługa techniczna
»   Ochrona i bezpieczeństwo imprez
»   Oprawa muzyczna imprez
»   Organizacja bankietów
»   Organizacja imprez masowych
»   Organizacja konferencji
»   Organizacja szkoleń
»   Organizacja targów
»   Organizacja wesel
»   Przebrania
»   Spotkania firmowe
»   Tłumaczenia
»   Touroperator
»   Wyposażenie spotkań, imprez
»   Inne

Dodaj Twoją ofertę w tym miejscu

polecamy ciekawe



 
 

Historia zatopiona w szkle

Przeczytany: 1015 razy
Dodany: 2014-05-12 11:46:06
Aktualizowano: 2014-05-12 11:47:14

Na samym wstępie trzeba zauważyć, że dziś nie sposób tak naprawdę ustalić początkowego momentu wynalezienia szkła. Zapewne najszybciej właściwości szkła dostrzegli ludzie, mieszkający w pobliżu wulkanów, gdzie występowało ono w swojej naturalnej postaci w rozmaitych kolorach i rodzajach, nie przetworzone przez człowieka, ale przez naturę.

Szkło jako efekt ludzkich rąk

Kilka tysięcy lat temu dostrzeżono już, że podgrzewając piasek z popiołem można uzyskać półprzezroczysty, dość twardy materiał. Efekt tego możemy obecnie oglądać w muzeach w postaci niewielkich kulek i wisiorków - najstarszych odnalezionych przedmiotów ze szkła, których używano w starożytnym Egipcie do przyozdabiania strojów. Również na terenie Egiptu zapoczątkowano proces barwienia szkła, uzyskując w ten sposób kolor czerwony, dodając do topionych składników niewielkie ilości miedzi.

Pierwsze szklane flakony i kielichy prawdopodobnie zaczęto wyrabiać dopiero około roku 400 p.n.e. Szkło zbliżone do tego, jakie znamy obecnie, to zasługa Rzymian. Dzięki dodawaniu do masy szklanej rud manganu, uzyskiwali oni większą przezroczystość szkła.

Dalszy, intensywny rozwój techniki wytwarzania szkła to IV w. n.e. Jednym z ważniejszych wtedy ośrodków wytwarzania wyrobów szklanych była Wenecja, gdzie powstawały wysokiej jakości kryształy i piękne lustra. Opracowano wtedy też nową technologię wytwarzania szkła bardziej przezroczystego i twardego. Takie szkło było jednak wciąż raczej dobrem luksusowym, na które stać było bardziej zamożnych.

Szkło z fabryki

Stosunkowo niedrogie, masowo produkowane szkło zaczęło powstawać w XIX w. w Stanach Zjednoczonych, a to za sprawą zastosowania nowoczesnych metod fabrycznego prasowania masy szklanej. Dalszy postęp w fabrycznym wytwarzaniu szkła dokonał się na początku XX w., kiedy to wynaleziono technikę ciągłej produkcji tafli szklanych (tzw. szkło ciągnione). Szkło takie miało jednak jedną wadę – falistość. Obraz oglądany przez takie szyby pozostawiał wiele do życzenia.

Istotny krok w technologii wytwarzania szkła, dokonał się w połowie XX w. Od tego momentu zaczęto je wytwarzać bez żadnych praktycznie zniekształceń, uzyskując jednakową grubość. Szyby wyprodukowane w tej technologii stosowane są do dnia dzisiejszego. Nowe technologie pozwalają także na stosowanie dodatkowych efektów i nadawanie materiałowi dodatkowych właściwości. Powstające dzięki nim szkło z nadrukiem, szkło hartowane czy szkło o specyficznej fakturze pozwalają sprostać nawet najbardziej indywidualnym wymaganiom współczesnych użytkowników.

 

 

Wysłane 2014-05-12 11:46:06 przez M-S-M
reklama szkło z nadrukiem Lider Szkło gadżety A
Artykuły powiązane z powyższym
EIT Raw Materials, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Instytut Autostrada Technologii i Innowacji zapraszają do udziału w Międzynarodowych targach pracy branży surowcowej
Ruszyły zapisy na prowadzenie warsztatów kreatywnych podczas Gift Show Poland 2017, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń branży upominkowej w Polsce.
9. Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel będą okazją do poszerzenia wiedzy w obszarach ważnych dla profesjonalistów z branży hotelarskiej. Na targach będzie można skorzystać z pięciu szkoleń, których tematyka zainteresuje zarówno osoby przymierzające się do inwestycji, jak i działające już w biznesie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 12-14 października br. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie.
  STRONA GŁÓWNA | DODAJ TARGI | HOTELE / OŚRODKI | KONTAKT | ARTYKUŁY